Vdes gruaja e cila u operua nga roja i sigurisë që bëri sikur ishte mjek

 

Një familje pa dashur pagoi një ish-roje sigurie që paraqitej si mjek për të trajtuar një grua 80 vjeçare e cila vdiq dy javë më vonë, thonë autoritetet.

Shameema Begum humbi jetën të dielën, dy javë pasi Muhammad Waheed Butt dyshohet se u përpoq të trajtojë plagën e saj në shpinë në një spital publik në Lahore, Pakistan.

Nuk është e qartë se çfarë lloji të operacionit ish-roja i sigurisë bëri në teatrin operativ, ku një teknik i kualifikuar ishte gjithashtu i pranishëm, tha policia.

 

 

Spitalet publike të Pakistanit, ku pacientëve u kërkohet të paguajnë disa para për trajtimin, shpesh mund të jenë joefikase dhe kaotike.

Familja e zonjës Begum e pagoi Butt për operacionin dhe dy vizita të mëtejshme në shtëpi për të pastruar plagën e saj, sipas policisë.

Por kur gjakderdhja dhe dhimbja u përkeqësuan, familja e saj e ktheu atë në spital, ku zbuluan se çfarë kishte ndodhur. Trupi i saj po mbahet për autopsi për të konstatuar nëse vdekja e saj ishte rezultat i ndërlikimeve nga operacioni.

 

 

Zëdhënësi i policisë në Lahore u tha gazetarëve: “Gardiani është akuzuar dhe është në paraburgim policor. Butt ishte paraqitur si mjek dhe kishte bërë vizita në shtëpi te pacientët e tjerë edhe në të kaluarën”.

Stafi i Spitalit Mayo tha se Butt u pushua nga puna dy vjet më parë për përpjekjen për të zhvatur para nga pacientët.

 

\RTV-Okarina\

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *