Kush po proteston në Hagë, tre persona në spital pasi policia qëlloi me armë zjarri

Tre persona po trajtohen në spitalin e Roterdam të shtunën pasi u plagosën rëndë kur policia holandeze qëlloi me armë zjarri gjatë një proteste të dhunshme kundër masave të COVID-19, thanë autoritetet.

Turma prej disa qindra protestuesish dogjën makina, ndezën fishekzjarre dhe hodhën gurë ndaj policisë gjatë protestave të së premtes në mbrëmje. Policia u përgjigj me të shtëna paralajmëruese dhe me topa uji,

Policia e Roterdamit postoi në Twitter të shtunën se 51 persona ishin arrestuar, gjysma e të cilëve ishin nën 18 vjeç.

“Tre protestues u plagosën kur u goditën nga plumbat, ata tani janë në spital,” shtoi policia, në një përditësim pasi raportoi më parë dy të plagosur.

Autoritetet po hetojnë të shtënat duke përfshirë nëse të plagosurit janë goditur nga plumbat e policisë, shtuan ata.

Kryetari i bashkisë së qytetit, Ahmed Aboutaleb, tha se protesta ishte kthyer në “një orgji dhune”.

“Policia u detyrua të tërhiqte armët dhe madje të gjuante direkt,” tha ai në një konferencë shtypi herët të shtunën.

Ministri holandez i Drejtësisë Ferd Grapperhaus tha në një deklaratë se “dhuna ekstreme” kundër policisë dhe zjarrfikësve në Roterdam ishte “e neveritshme”.

“E drejta për të protestuar është shumë e rëndësishme në shoqërinë tonë, por ajo që pamë mbrëmë ishte thjesht sjellje kriminale,” tha Grapperhaus.

Protestuesit ishin mbledhur për të shprehur kundërshtimin ndaj planeve të qeverisë për të kufizuar hyrjen në ambientet e brendshme për njerëzit që janë vaksinuar, duke treguar se ata janë vaksinuar ose tashmë janë shëruar nga një infeksion.

Leja është e disponueshme edhe për personat që nuk janë vaksinuar, por kanë prova të një testi negativ.

Në disa qytete në Holandë të shtunën në mbrëmje pati xhepa të vogla trazirash ndërsa të rinjtë u përleshën me policinë.

Organizatorët e një proteste që ishte planifikuar në Amsterdam të shtunën kundër masave të koronavirusit thanë se e kishin anuluar ngjarjen pas dhunës së së premtes.

Megjithatë, disa mijëra protestues u shfaqën për një marshim rreth sheshit qendror të Digës të qytetit. Marshimi ka qenë i qetë, i monitoruar nga një prani e madhe e policisë.

Holanda rivendosi disa masa bllokimi fundjavën e kaluar për tre javët fillestare në përpjekje për të ngadalësuar rilindjen e koronavirusit, por infeksionet ditore kanë mbetur në nivelet e tyre më të larta që nga fillimi i pandemisë./rtvokarina/