Haradinaj: Sot u shkel dinjiteti i Kosovës dhe qytetarëve tanë

 

Sot, Kisha Ortodokse Serbe ka mbajtur liturgji fetare në kishën e papërfunduar në oborrin e Kampusit Universitar të Prishtinës.

Pas këtij veprimi menjëherë ka reaguar Daut Haradinajt nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës.

Ky veprim, sipas tij, është shkelje e dinjitetit të Republikës sonë e mbi të gjitha ofendim ndaj qytetarëve tanë.

Haradinaj, ka kërkuar që Qeveria dhe komuna të reagojnë menjëherë.

 

 

Postimi i plotë i Haradinajt:

Me gjithë respektin për liritë fetare, liturgjia ortodokse serbe e mbajtur sot në kishën e kontestuar në oborrin e Universitetit të Prishtinës, kishë kjo e ndërtuar mbi idetë fashiste millosheviqiane, është shkelje e dinjitetit të Republikës sonë e mbi të gjitha ofendim ndaj qytetarëve tanë.

Qeveria dhe Komuna të reagojnë menjëherë!

 

\RTV-Okarina\

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *