E ngrin trupin e vdekur të nënës, djali mbledh 50 mijë euro nga sigurimet e saj shoqërore

Policia austriake ka gjetur trupin e një gruaje, e cila, siç thonë ata, është mumifikuar nga djali i saj, në mënyrë që ai të vazhdojë të kërkojë sigurimet e saj shoqërore.

66-vjeçari rrëfeu se e kishte mbajtur trupin e nënës së tij në bodrumin e një prone në rajonin Innsbruck-Land të Austrisë perëndimore pasi oficerët vizituan shtëpinë të shtunën, shkruan CNN.

Gruaja 89-vjeçare mendohet të ketë vdekur në qershor 2020, tha policia, por burri e mbajti trupin e saj në mënyrë që të vazhdonte të merrte pensionin dhe ndihmën e kujdesit.

Policia tha se djali i saj mblodhi rreth 50 mijë euro gjatë kohës që mbante trupin e nënës së tij në bodrum.

Një autopsi e kryer të mërkurën e kaluar nuk zbuloi asnjë shenjë se vdekja e gruas ishte e dyshimtë teksa djali i saj akuzohet për mashtrim me përfitime dhe fshehje të një trupi të pajetë.

 

 

Djali tha se ai ngriu trupin e nënës së tij duke përdorur pako akulli për të parandaluar çdo erë dhe e mbështolli atë me fashë për të thithur çdo lëngje trupore, raporton agjencia e lajmeve AFP.

“Ai e mbuloi nënën e tij me mbeturina mace dhe më në fund kufoma u mumifikua,” tha Helmut Gufler, kreu i njësisë së mashtrimit të sigurimeve shoqërore të policisë, në një intervistë me transmetuesin publik ORF, sipas AFP.

Kur djali tjetër erdhi për të parë nënën, ai i tha atij se ajo ishte në spital. Vetëm kur një postier kërkoi të shihte marrësin e përfitimeve që po jepte, historia filloi të zbulohej, tha agjencia.

Postieri raportoi se burri kishte refuzuar ta linte të shihte nënën, sipas AFP, dhe autoritetet shkuan për të kontrolluar pronën.