Kriza energjetike/ A do të vazhdojë marrëveshja mes Kosovës e Shqipërisë, flasin nga KEK-u

  Më 28 dhjetor të vitit të kaluar Qeveria e Shqipërisë vendosi që t’i japë Kosovës…

Deri në 40 minuta pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Bashkëatdhetarët po përballen me pritje të gjata në pikë-kalimet kufitare për të dal nga Kosova, shkruan…

Goditet rëndë gastronomia: kthimi i TVSh-së në 18% i papërballueshëm

Tatimi mbi vlerën e shtuar (TVSh) për sektorin e gastronomisë nga 1 janari sërish është 18%.…

Rreth 30 milionë euro për festat e fundvitit Kosovarët shpenzuan

Harxhimet e pa kontrolluara të qytetarëve të Kosovës për festat e fundviti për shumëkënd janë të…

Energjia elektrike nga Shqipëria për Kosovën, transmetimi nis mëngjesin e së premtes

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë e Shqipërisë, Belinda Balluku, pas mbledhjes se Qeverisë deklaroi se Shqipëria…

ATK-ja: Mbi 130 milionë euro borxhe janë mbledhur gjatë vitit 2021

  Ilir Murtezaj, drejtor i përgjithshëm i ATK-së, sot në një konferencë për medie ka prezantuar…

Ndahen mjetet për punët shtesë të 766 zjarrfikësve për këtë vit

  Në mbledhjen e mbajtur sot, Qeveria e Kosovës, ka miratuar kërkesën e Ministrisë së Punëve…

Kriza energjetike mund të vazhdojë deri në prilli

  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti e ka shqyrtuar Planin e Performances së Zyrës…

Kurti kujton kohën e studimeve: Arsimi cilësor është çelësi i zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik

  Fakulteti i Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike i Universitetit të Prishtinës ka mbajtur seminari e dytë…

Austria në kërkim të punëtorëve të rinj, nga infermierët e inxhinierë . Publikohet lista e profesioneve

Austria ka publikuar një listë të detajuar të profesioneve për vitin e ardhshëm, ku renditen 66…